Publikováno

Světová premiéra konceptuálního díla Jiřího Kyliána

Světová premiéra konceptuálního díla Jiřího Kyliána

Moving Still – Světová premiéra konceptuálního díla Jiřího Kyliána. Sochařská instalace a dva zahajovací večery v Národním divadle.

Ojedinělý tvůrčí počin, který v uceleném zážitku umožní vychutnat si kreativní myšlení legendy
světové choreografie Jiřího Kyliána nejen v rámci tance, ale i filmu, mluveného slova a sochařské
instalace. Poprvé a právě v Praze.

Devět soch Jiřího Kyliána bude instalováno ve veřejném prostoru

Socha Jiřího Kyliána – Moving Still
Socha Jiřího Kyliána – Moving Still

Jiří Kylián požádal několik tanečníků, s nimiž pracoval mnoho let, jestli by se nenechali nazí 3D naskenovat, vytisknout v životní velikosti a nechat se vystavit v rámci instalace s názvem Moving Still. Všichni souhlasili. Lorraine Blouin, Cora Bos Kroese, Valentina Scaglia, Shirley Esseboom, David Krügel, Ken Ossola, Stefan Żeromski a Michael Schumacher. Osobnosti spjaté s Kyliánovou choreografickou tvorbou pro Nederlands Dans Theater, s epochou jeho nejvýznamnějších choreografických děl.

Jiří Kylián vysvětluje: „Odjakživa mě fascinuje nejen pohyb, ale i otázka, zda se nacházíme uvnitř nějakého prostoru, nebo venku. Proto i mé sochy jsou jak uvnitř, tak vně a občas prolétají skrz… přičemž ano, jejich těla jsou rozříznuta na dvě části. Práci na tomto projektu jsem zahájil v říjnu 2021, když nás zachvátila pandemie a nesměli jsme se hnout z místa. Proto jsem tuto instalaci nazval Moving Still. Jsou to objekty letící mezi bytím a nebytím, těla nesoucí jizvy života. To však nebyl jediný zdroj mé inspirace. Byly jím i „sochy“ lidí, kteří zemřeli v Pompejích po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 n. l. Zahynuli před 1945 lety, ale dodnes jsme hluboce pohnuti jejich nehybností…“ Devět soch bude instalováno ve veřejném prostoru, na divadelní piazzettě, na náměstí Václava Havla, Národní divadlo tak symbolicky uzavře svou sezonu.

Těšit se můžete na filmy Jiřího Kyliána uvedené slovem českého herce Jiřího Lábuse

Jiří Kylián a Jiří Lábus – foto: Martin Divíšek
Jiří Kylián a Jiří Lábus – foto: Martin Divíšek

Vernisáži soch 26. a 27. června budou předcházet dva slavnostní zahajovací večery v Národním divadle, jejichž režijní koncepci vytvořil Jiří Kylián. Čtyři filmové projekce, tanec, hudba… slovo. Těšit se můžete na filmy Jiřího Kyliána (Schwarzfahrer, Scalamare, Between Entrance and Exit, Car-Men) uvedené slovem českého herce Jiřího Lábuse, v meziaktích vystoupí norský jazzový trumpetista a skladatel Nils Petter Molvær a téměř padesát tanečníků Baletu ND. Bezprostředně po zakončení jedinečného programu v Národním divadle bude po oba večery navazovat vernisáž zmíněné instalace ve venkovním prostoru piazzetty. Vstup na ni je jen s platnou vstupenkou.

Sochy Jiřího Kiliány budou představeny poprvé v Praze

Poprvé budou sochy představeny právě v Praze – a to nejen kvůli vztahu Jiřího Kyliána k této metropoli a k Česku. Ve filmu Between Entrance and Exit použil Jiří starý nábytek z bytu, v němž se narodil a kde vyrůstal. Film byl natočen v Hýskově u Berouna. Jiří se začal učit baletu v Baletní přípravce Národního divadla v roce 1956. Bylo mu devět let. Mnohé z jeho baletů byly v Národním divadle uvedeny buď přímo Baletem ND, nebo Nizozemským tanečním divadlem (Nederlands Dans Theater), jehož uměleckým ředitelem byl dvacet čtyři let. Film Schwarzfahrer byl natočen ve staré pražské tramvaji Františka Křižíka. Jedním z protagonistů snímku Scalamare je Peter Jolesch, jehož matka je Češka a otec Němec.

Většina členů filmového štábu byli Češi: Jan Malíř, Olga Špátová, Šárka Sklenářová, Petr Tůma a další. Jako kulisa pro film Car-Men byly zvoleny povrchové doly na severu Čech. Volba tohoto místa byla inspirována knihou fotografií Josefa Koudelky Černý trojúhelník. Sochy tanečníků, kteří byli třídimenzionálně skenováni a kteří jsou součástí instalace Moving Still, byly ve 3D vytištěny v Liberci Petrem Klokočníkem a jeho firmou Cotrex.

Zahajovací večery nabídnou meziaktí, v jejichž rámci zatančí tanečníci Baletu ND

Jiří Kylián, foto Martin Divíšek
Jiří Kylián, foto Martin Divíšek

Zahajovací večery navíc nabídnou tři speciální meziaktí, v jejichž rámci zatančí padesát tanečníků Baletu ND, a těšit se můžete i na devět unikátních sólových výstupů. Doprovodí je svou improvizací fenomenální jazzový hudebník, norský trumpetista a skladatel Nils Petter Molvær, který zahraj i v rámci vernisáže při slavnostním nasvícení soch na piazzettě, bezprostředně po zakončení obou
večerů.

Moving Still Jiřího Kyliána uvádějí Národní divadlo v Praze a Kylián Productions.

Kompletní informace na:
www.moving-still.cz

Zahajovací večer v Národním divadle + slavnostní vernisáž na náměstí Václava Havla

26. a 27. 6. 2024
Filmy / koncept / choreografie: Jiří Kylián

Sochařská instalace Moving Still

26.–30. 6. 2024
Divadelní piazzetta, náměstí Václava Havla

Instalace Moving Still bude následně na náměstí Václava Havla k vidění až do 30. června, a to zdarma.

Kdo je Jiří Kilián

Jiří Kylián

Jiří Kylián patří ke světovým jménům, jeho díla jsou ikonická a jeho choreografie jsou klenoty repertoáru všech prestižních světových souborů. Během své profesní dráhy vytvořil rovnou stovku choreografií, sedmdesát pět z nich pro Nederlands Dans Theater v Haagu, další například pro Stuttgartský balet, Pařížskou operu, Bayerisches Staatsballett, Tokijský balet a další. Svou poslední choreografii Remember me vytvořil pro tanečnici a svou celoživotní múzu Sabine Kupferberg v roce 2019 u příležitosti své inaugurace v Paříži, kdy byl zvolen členem francouzské Académie des beaux-arts, což je nejvyšší pocta, jakou lze ve světě umění získat. Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2019, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategorií.

Zdroj: www.narodni-divadlo.cz