Publikováno

Poznej Vltavu – festival pro širokou veřejnost

Poznej Vltavu - Multižánrový festival, Praha, 2024

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září 2024 ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze, 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu.

První akce tohoto druhu v hlavním městě spojuje více než tři desítky aktérů s cílem ukázat řeku v co nejširší podobě a souvislostech – od její důležité role v infrastruktuře města přes environmentální aspekty až po její vlivy na oblast kultury, ale třeba i sportu. Od pražského Podolí až po Bubeneč se budou konat prohlídky běžných i netradičních prostor, umělecké intervence, workshopy, speciální program pro děti na náplavkách včetně divadélka na lodi bratří Formanů Tajemství a mnoho dalšího.

Vzdělávání o řece Vltavě a její ochraně je ústředním tématem festivalu

Poznej Vltavu, Festival, Praha, 2024

Řeka jako odvěká součást veřejného prostoru města, zdroj vody, přirozená klimatizace, laboratoř přírody, učebnice historie, dopravní tepna, umělecká inspirace, místo oddechu, sportu, relaxace i zdroj pozitivní nálady. To všechno je dnes Vltava. Její funkce se během staletí měnily, stále je však nedílnou součástí městského ekosystému, kterou je potřeba spravovat a využívat udržitelně, tedy s ohledem na její přirozenou ochranu. A právě vzdělávání o řece a její ochraně je ústředním tématem festivalu, během kterého spolupracující organizace a společnosti zpřístupňují svoje prostory veřejnosti a připravují program pro různé věkové kategorie. „Řeka je život, pro město i jeho obyvatele. A pro Prahu je to Vltava. Je jen na nás, jak si s ní poradíme. Může být životadárná, ale i nebezpečná. Na nás, na současném vedení hlavního města je, abychom tuto druhou variantu eliminovali,“ uvádí Bohuslav Svoboda primátor hlavního města Prahy.

Na co se mohou návštěvníci festivalu Poznej Vltavu těšit?

Zpřístupní se prostory, kam se návštěvník běžně nedostane, jako ještě donedávna skrytý systém zásobovacích tunelů historické budovy Národního divadla vedoucí od zlaté kapličky k Vltavě nebo historicky cenná budova Staré čistírny odpadních vod v Bubenči. Otevře se i smíchovské stoleté zdymadlo, které budou moci lidé detailně poznat v rámci komentovaných prohlídek Povodí Vltavy. Na programu je také řada komentovaných prohlídek stálých i aktuálních výstav (například v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně, v CAMP nebo v Rudolfinu), budou se konat i komentované procházky na téma historie pražských mostů.

Pro děti jsou připraveny výtvarné workshopy v Galerii Rudolfinum a v Trojském zámku, speciální představení Řeka pro nejmladší návštěvníky připravilo Divadlo bratří Formanů na lodi Tajemství. Náplavky zaplní vzdělávací programy na téma ochrany životního prostředí v režii Muzea města Prahy a Lesů hl. m. Prahy, lidé se budou moci svézt na plachetnicích, otevřou se historické parníky, prezentovat se zde budou čisticí vozy Pražských služeb a uskuteční se ukázky integrovaného záchranného systému. Podél Vltavy bude projíždět tramvaj Architram a návštěvníci budou moci zdarma využít festivalové lodní dopravy mezi Holešovicemi a Bubenčí.

„Podobné eventy jsou v Evropě běžné a my bychom z festivalu rádi vytvořili tradici, akci, na niž se budou těšit dospívající, rodiny s dětmi i senioři a kde si každý z Pražanů najde to své – něco zažije, pobaví se a zároveň se i něco dozví. Rovněž jsem nadšená, že se v rámci této akce podařilo propojit velké množství různorodých městských i soukromých subjektů působících kolem Vltavy, což v dnešní době rozhodně není samozřejmé. I proto jsme rozhodli festival podpořit a v rámci naplňování Strategie adaptace hlavního města Prahy na změnu klimatu ho i financovat,“ uvádí Jana Komrsková náměstkyně primátora pro životní prostředí, klimatický plán a volnočasové aktivity.

„Kreativní Praha se dlouhodobě snaží o propojování nejrůznějších kulturních a komunitních iniciativ v Praze. Festival jsme iniciovali právě z tohoto důvodu – jako výjimečnou akci, která ukáže ohromný potenciál pražských institucí a organizací, jejich kvalitu, dostupnost, otevřenost a schopnost komunikace se svými návštěvníky. Věříme, že se festival rychle zařadí mezi obdobné evropské projekty, a ještě více rozšíří kulturní nabídku Prahy směrem k domácím i zahraničním návštěvníkům města,“ dodává Petr Peřinka, ředitel Kreativní Prahy, která festival produkčně zajišťuje.

Kde najít důležité informace o festivalu Poznej Vltavu

Kde najít důležité informace o festivalu Poznej Vltavu

Všechny důležité informace, včetně programu a mapky festivalových míst, najdou návštěvníci na webu poznejvltavu.cz a na události na Facebooku. Festivalové plakáty se objeví na městských reklamních plochách a zastávkách MHD, do medializace se v rámci svých komunikačních kanálů zapojí i většina aktérů festivalu. Mediálním partnerem festivalu je Hitrádio City 93,7 FM.

Festival pod hlavičkou Magistrátu hl. m. Prahy organizuje městská organizace Kreativní Praha ve spolupráci s magistrátním odborem ochrany prostředí a s odbornou garancí Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Vyjádření představitelů hl. m. Prahy k festivalu Poznej Vltavu

„Řeka Vltava byla prvním architektem Prahy. Je skvělé, že fenomén řeky začínáme znovu objevovat i díky tomuto festivalu. Věřím, že se podaří využít jeho potenciál a festival se stane zářným příkladem spolupráce mnoha různých aktérů a organizací, které s naší Vltavou souvisí. Návštěvníkům přeji krásný zážitek a organizátorům děkuji za přípravu a realizaci.“ doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje.

„Jsem rád, že jsme se dohodli s celou řadou aktérů, kteří působí na Vltavě či v jejím okolí, že mezi námi bude probíhat mnohem aktivnější komunikace a koordinace jednotlivých projektů než v minulosti, abychom posílili celistvost přístupu k řece. Jedním z konkrétních projevů této posílené spolupráce viditelným navenek je festival Poznej řeku, který přinese desítky akcí v okolí Vltavy během jednoho dne. Věřím, že si Pražané tuto oslavu ukazující význam Vltavy pro město užijí.“ Mgr. Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy.

„Vltava je srdcem Prahy, ale dnes už ji často vnímáme pouze jako kulisu, která nás obklopuje. Festival Poznej Vltavu si klade za cíl ukázat, jak mnoho toho řeka městu vlastně dává — od infrastruktury a vodního hospodářství až po kulturní a rekreační vyžití. Vltava je živoucím organismem, který velmi výrazně ovlivňuje život obyvatel Prahy a my do budoucna chceme, i prostřednictvím tohoto festivalu, aby se rozrostl její vliv na kulturní a společenský život nás všech. Hlavním symbolem tohoto záměru je připravovaná výstavba Vltavské filharmonie, která vytvoří úplně nový kulturní a komunitní prostor jak pro Pražany, tak pro nový typ návštěvníků, který tím chceme do naší metropole přilákat.” JUDr. Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata.

„Festival Poznej Vltavu je skvělou příležitostí, jak přiblížit Pražanům a návštěvníkům města význam naší řeky a zároveň představit důležité projekty v oblasti vodohospodářství. V rámci naší gesce je prioritou zajištění kvalitní pitné vody, modernizace čistíren odpadních vod a udržení vodního blahobytu v Praze. Jsem rád za tuto událost, která nejen vzdělává veřejnost, ale také podporuje naše snahy o udržitelné a inovativní řešení v oblasti infrastruktury.“ Bc. Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

„Na podobný městský festival, na kterém spolupracuje celá řada městských organizací a aktérů Praha dlouho čekala. Věřím, že si ho lidé užijí s respektem k řece, která územím našeho hlavního města protéká od nepaměti. Podél Vltavy bude v rámci festivalu projíždět tramvaj Architram a návštěvníci budou moci zdarma díky spolupráci s ROPIDem využít festivalové lodní dopravy mezi Holešovicemi a Bubenčí.” Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy.

„Často si to ani neuvědomujeme, ale Vltava vždy měla a stále má obrovský vliv na život ve městě a jeho rozvoj. Osobně jsem moc rád, že si jí stále častěji všímáme a umíme ji využívat. Ještě před pár lety byla například představa, že se po práci na Štvanici ve Vltavě vykoupete celkem nemyslitelná, dnes je to pro spoustu lidí přirozená součást běžného dne. Naším společným cílem je nyní Vltavu a její kouzlo představit široké veřejnosti spolu s desítkami institucí, které se do festivalu zapojily.“ Ondřej Boháč, ředitel Institutu pro městské plánování Praha.

Zdroj: praha.eu